Fizjoterapii dla sportowców

fizjoterapia sportowców

Wiele osób mylnie sądzi, że do fizjoterapeuty idzie się tylko wtedy, gdy ma się ból lub uraz. To przekonanie jest powszechne, ponieważ owszem, w przypadku serii bólów najbardziej wskazane jest udanie się do tego typu specjalisty. Jeśli jednak jesteś entuzjastą sportu i lubisz go uprawiać, ważne jest, byś regularnie odwiedzał fizjoterapeutę sportowego.

Fizjoterapia pomaga zapobiegać urazom

Konsultacja z fizjoterapeutą może pomóc w zapobieganiu urazom. Dzieje się tak dlatego, że fizjoterapeuci mogą pomóc pacjentowi, badając jego siłę, karnację i zgięcie stawów. Dzięki tym badaniom mogą oni pomóc w opracowaniu programu treningowego lub doradzić, jakie aspekty należy wyeliminować z treningu. Zapobieganie kontuzjom ma zasadnicze znaczenie nie tylko dlatego, że nie odciągają one od regularnych treningów, ale także dlatego, że nie wpływają na codzienne życie w pracy.

Zrelaksuj swoje ciało

Ciało jest stale narażone na stres i czasami mięśnie „obciążają się”. Fizjoterapeuci mogą pomóc w rozluźnieniu ciała po tych wszystkich napięciach, pomagając w rozciąganiu lub stosując specjalny masaż. Istotne jest, aby robić to codziennie, tak aby następnego dnia trening był o wiele bardziej efektywny. Ponieważ jednak zazwyczaj nie jest to możliwe, z wyjątkiem zawodowych sportowców, można udać się do fizjoterapeuty w celu przeprowadzenia takich sesji relaksacyjnych, gdy czujemy, że nasze ciało jest bardziej obciążone.

Zwiększenie siły fizycznej

Fizjoterapeuta może pomóc w zwiększeniu siły fizycznej. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez fizjoterapeutę może on pomóc w zwiększeniu siły fizycznej za pomocą specjalnego treningu. Jeśli poprawisz swoją siłę fizyczną, będziesz w stanie osiągać znacznie lepsze wyniki podczas treningów, a także, jeśli chcesz, będziesz mógł uzyskać więcej mięśni.

Zwiększ elastyczność swojego ciała

Tak samo jak fizjoterapia może pomóc w zwiększeniu siły, tak samo może pomóc w zwiększeniu elastyczności. Poprawa gibkości pozwala nie tylko na uzyskanie większej zwinności i lepszych wyników sportowych, ale także na łatwiejsze unikanie pewnych rodzajów urazów, takich jak zwichnięcia i nadwyrężenia.

Leczenie urazów

I wreszcie najbardziej oczywista kwestia — leczenie urazów. Fizjoterapeuta jest ekspertem w rehabilitacji urazów, dzięki czemu można jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności. Oprócz skrócenia naturalnego czasu powrotu do zdrowia fizjoterapeuta pomoże Ci również zmniejszyć ból spowodowany kontuzją, co czyni go idealnym specjalistą, do którego możesz się udać, gdy odczuwasz jakikolwiek rodzaj bólu w swoim ciele, niezależnie od tego, czy jest on wynikiem uprawiania sportu, czy na przykład pracy osobistej.