W każdym zgięciu stopy oraz w podskoku bierze udział staw skokowy. Wskazuje się, że urazy stawu skokowego przytrafiają się około 5 % młodych aktywnych ludzi. Ryzyko urazu jest duże wyższe u osób uprawiających sport. Wśród najczęstszych urazów stawu skokowego wymienia się skręcenie, zwichnięcie oraz złamanie. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje urazów stawu skokowego.
Wyróżnia się trzy stopnie skręcenia stawu skokowego. Jeżeli więzadła zostaną naciągnięte i nastąpi lekkie pękniecie w okolicy torebki stawowej, wówczas mamy do czynienia ze skręceniem pierwszego stopnia. W okolicy kostki pojawia się niewielka opuchlizna, a chory odczuwa ból w trakcie dotykania okolicy naciągniętego więzadła.
Przy skręceniu drugiego stopnia następuje naderwanie więzadeł oraz rozerwanie torebki stawowej. Opuchlizna jest znacznie większa, pojawia się krwiak oraz ból, który sprawia, iż nie można stanąć na nodze, w której doszło do skręcenia stawu. W ostatnim stopniu dochodzi do rozerwania więzadeł. Pojawia się silny ból oraz duży obrzęk.
Zwichnięcie stawu skokowego to uraz, w którym dochodzi do nieprawidłowego przemieszczenia się względem siebie kości, co może spowodować rozerwanie torebki stawowej, a także więzadeł. Zwichnięcie to zazwyczaj następstwo nieprawidłowego ułożenia stopy w czasie marszu czy biegu po nierównym podłożu. W pierwszym momencie po zwichnięciu pojawia się silny ból, z czasem występuje obrzęk.
Złamanie stawu skokowego to złamanie kości goleni, które łączą kostkę z kolanem. Najczęściej dochodzi do złamania z przemieszczeniem. Objawami złamania stawu są bardzo silny ból i opuchlizna, a także zasinienie w obrębie stawu.